کشاورزی

20 توصیه برای کشت گندم در اراضی شور

5- ارقام گندم نان در مقایسه با گندم دوروم ( گندم ماکارونی) تحمل بیشتری نسبت به شوری دارد. بنابراین در اراضی شور از کشت گندم دوروم خودداری شود.

6- توصیه می گردد در اراضی شور از ارقام مقاوم بشوری استفاده شود.

7- شوری خاک سبب کاهش تعداد پنجه و کاهش قدرت و میزان جوانه زنی می شود، بنابراین در این اراضی لازم است مقدار بیشتری بذر کشت شود.

8- در اراضی شور برای کاهش فشار اسمزی موارد زیر توصیه می شود :

· خاک آب سنگین

· دور آبیاری کوتاه

· دفعات آبیاری بیشتر

· مصرف حجم آب کمتر در هر آبیاری

· مرطوب نگه داشتن محیط ریشه

9- روش آبیاری غرقابی ( نواری-کرتی ) در اراضی شور نسبت به روش فاروئی ( نشتی ) برتری دارد.

10- برای کاهش تجمع نمک حاصل از تبخیر در سطح خاک، یک نوبت آبیاری قبل از کاشت توصیه می شود، زیرا با این روش، غلظت نمک در سطح خاک و عمقی که در آن بذر کشت می شود کاهش می یابد و از آثار منفی شوری بر جوانه زدن بذر کاسته می شود.

11- برای جلوگیری از تأثیرات منفی شوری در جوانه زنی گیاهان نشایی، با کشت در خزانه و انتقال آن به مزرعه از خسارت ناشی از شوری کاسته می شود.

12- فشرده شدن خاک سبب افزایش شوری می شود بنابراین باید از این اتفاق جلوگیری شود.

13- ایجاد زهکش در اراضی شور مشروط به امکان خروج آب از زهکشها توصیه می شود زیرا در اثر نفوذ آب حاصل از بارندگی سالانه، نمک از خاک خارج می شود و به تدریج شوری را کاهش می دهد. تعیین عمق و فواصل زهکشها بسته به شرایط توپوگرافی و درجه شوری متفاوت خواهد بود.

14- با قرار دادن گیاهان زراعی دارای ریشه عمیق ازجمله کلزا، بقولات، پنبه، چغندر قند و ... در تناوب زراعی، نفوذپذیری خاک افزایش می یابد و در نتیجه آثار شوری تعدیل می شود.

15- مصرف سولفات پتاسیم نقش مهمی در فیزیولوژی گیاه و کاهش آثار شوری دارد بنابراین با آزمون خاک در صورت نیاز از سولفات پتاسیم استفاده شود.

16- در اراضی شور از مصرف کلرور پتاسیم خودداری شود.

17- به علت نبود عناصری چون روی، پتاس و فسفر در خاک های سبک و اهمیت این عناصر در کاهش تأثیرات شوری باید به این عناصر توجه خاص شود.

18- از مصرف کود نیترات آمونیوم در خاکهایی که بیش از شش میلی موس شوری دارند خودداری شود.

19- از مصرف کودهای حاوی بر در اراضی شور خودداری شود.

20- توصیه می شود در هنگام مصرف کود ازت بصورت سرک در اراضی شور مقدار مصرف کود در هر نوبت کاهش و در مقابل، تعداد دفعات مصرف افزایش یابد.

برچسب‌ها: کشت گندم, زمین های مناسب برای کشاورزی, توصیه ی استفاده از کودها برای گندم, توصیه های کلی در کشت گندم

Weblog Themes By Pichak

درباره ما


با سلام.
این وبسایت با همت دانشجویان گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران(پردیس ابوریحان) به منظور جمع آوری اطلاعات و ایجاد سایت مرجع راه اندازی شده و در جهت ارتقا دانش افراد عادی و مرتبط به کشاورزی حرکت میکند.
امید است مارا با انتقادات و پیشنهادات خود یاری کنید.

پیوندهای روزانه